Köşe Yazıları

İşverenlere ve apartman yöneticilerine müjde

YÖNETMELİK DEĞİŞİYOR

Yakında yayınlanması beklenen bir yönetmelik değişikliğiyle, kapıcı çalıştıran apartmanlar ile 10 kişiden az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan iş yeri işverenleri; iş güvenliği uzmanı, iş yeri hekimi ve yardımcı sağlık personeli çalıştırmaktan veya dışarıdan hizmet alıp, ücret ödemekten kurtulacaklar.
Bunun için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nca usul ve esasları belirlenecek eğitimleri almaları gerekiyor. Eğitim sonrası bir anlamda, kendi işyerlerinin; iş güvenliği uzmanı, hekimi ve yardımcı sağlık personeli olacaklar.

KİMLERİ KAPSIYOR

Yönetmelik yayınlandığında;
· Kapıcı çalıştıran apartmanlar, bundan yararlanacak.
· Ayrıca, 10'dan az çalışanı bulunan 1 milyon 374 bin 684 işyerinden “Az tehlikeli” sınıfta yer alan 460 bin işyerini, örneğin;
Bakkal, manav, büfe,
Kırtasiyeci, kitapçı,
Cep telefonu satıcısı,
Pastane, çikolata imalatçısı,
Kuyumcu, mücevheratçı,
Dondurmacı,
Konfeksiyoncu,
Emlakçı,
Gelinlik, eldiven, kravat ve gömlek imali yapanları 
kapsayacak (Az tehlikeli ve tehlikeli işlerin listesi için Bkz. 29 Mart 2013 Tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan İş Sağlığı ve İş Güvenliğine İlişkin Tehlike Sınıfları Tebliği).

BERBERE VE KUAFÖRE YOK

Yapılacak olan düzenleme;
Berberleri ve kuaförleri kapsamıyor.
Nedenine gelince, bunlar “tehlikeli işyerleri” arasında sayılmış!
Bunların dışında; saunalar, zayıflama salonları, masaj salonları, hamamlar, matbaalar, ayakkabı ve terlik imalatçıları, yapma çiçek imalatı, leblebi-çekirdek imalatı, kavun-karpuz yetiştirilmesi, mobilya imalatı, kümes hayvanları yetiştiriciliği, deniz balıkçılığı gibi işler de tehlikeli işler arasında sayıldığı için, yönetmelik değişikliği bu iş yerlerini de kapsamayacak.
Bu uygulama özellikle berberleri mağdur edecek. Berberlerin, “Az tehlikeli iş yeri” kapsamına alınıp sorunlarının çözümlenmesin de yarar var.

 

 Hürriyet Gazetesi yazarı Sayın Şükrü Kızılot'un köşesinden alınmıştır.